O MNE

omne3VZDELANIE

19861990 Vysoká škola múzických umení Bratislava

19901990 Muzikálová škola, Varšava

CENY

1994 Divadelná cena LITA za ženský herecký výkon v hlavnej postave hry - Apatia

2003 Filmová cena ČESKÝ LEV za ženský herecký výkon vo vedľajšej roli filmu – Děvčátko

2010 Televízna cena LITA za ženský herecký výkon v hlavnej postave hry - Dôverní nepriatelia

 

 

 

omne1V roku 1986 prijali Janu Hubinskú na VŠMU v Bratislave do ročnika M. Pietora a I. Letka. Po prvom semestri bola oslovená Palkom Mikulíkom spolupracovať na predstavení s vyšším ročníkom a táto spolupráca trvala už počas celého štúdia. Študentské obdobie sa nieslo v znamení komédií, a vynieslo Jane titul najlepší komik školy.

V Taliansku na divadelnom festivale AREZZO 88 získali II. cenu s predstavením - Komédia nová o vdove, v réžii P. Mikulíka.

VŠMU ukončila v roku 1990 absolventským predstavením Witkaczyho ONI, poľského režiséra R. Ziolu, v hlavnej ženskej postave. V zápätí na to ju vybrali na muzikálovú školu do Varšavy.

Krátko pred ukončením po následkoch úrazu sa vrátila domov, kde prijala ponuku - stať sa speváčkou v hudobnej skupine G Kovala. Precestovala nielen Európu, ale aj zámorie a v roku 1991 sa vrátila späť do Bratislavy na divadelné dosky v titule - Bozk ženy pavúka, režiséra M. Lauka.

V roku 1992 ako matka trojmesačnej dcérky Sarah, neodmietla ponuku účinkovať v divácky veľmi úspešnom činoherno - bábkohereckom stvárnení - Alica v zázračnej krajine, švajčiarskeho režiséra P. Uhera. Na domácej pôde ŠBD odohrali viac ako 100 repríz a v Nemecku a Holandsku viac ako 40 predstavení.

Vďaka svojim aktivitám a širokému záberu záujmov, nemala núdzu o herecké príležitosti. Od roku 1993 ju režiséri obsadzujú do psychologických postáv, napr. Posadnutí láskou od S. Sheparda... Stala sa silnou osobnosťou, ktorá vždy prekvapí.

V roku 1995 spolupracovala s M. Kořanom na scénickej hudbe Insomnia k divadelnému projektu Poštové divadlo. Tento projekt je uložený v archíve Slovenskej Národnej galérie.

omne2Od roku 1994 sa ozývajú aj zahraničné produkcie. Účinkovala v rakúskom filme Exit 2, nemeckom Gold, holandskom Zima, talianskom TV filme Karibik, či úspešnej talianskej rozprávke Princezná a žobrák...

Vďaka pracovným ponukám sa Čechy stávajú jej druhým domovom. Doma natáčala 40-dielny rodinný seriál - Invest story, TV seriál - Horská služba, TV film - Najvyšší trest, Zweigovo - Mučivé tajomstvo,..V roku 2000, vďaka sledovanosti a úspešnosti seriálu Zdivočelá země pokračuje v natáčaní ďaľších 7. dielov. Českí režiséri Janu obsadzujú dodnes napríklad vo filmoch Nevěrné hry, Děvčátko, Příběhy obyčejného šílenství…

Na divadelnú hudobnú a muzikálovú scénu sa vrátila v roku 1996. Divadlo West sa otváralo predstavením Smrť v ružovom, kde stvárnila postavu E. Piaf. Na tejto scéne Piaf úspešne hrala 3 roky. V Klicperovom divedle, v Hradci Králové, si zahrala tytulnú rolu v muzikály – Singoalla, na Novej Scéne v operete Ples v hoteli Savoy stvárnila argentínsky vamp Tangolitu a v Krysařovi stvárnila rebelantskú Štepánovku.Zahrala si aj životopisnú rolu Billie Holiday v muzikáli Kráľovná spieva blues ale aj diametrálne odlišnú chladnú Marlene Dietrich v Edit a Marlen. V roku 2002 účinkovala v opere Contenporain TĚTE -TĚTE v Luxemburgu.

Vďaka divadelnej E. Piaf sa Jana stala z noci do rána slovenskou Piafkou a speváčkou. Krátko na to dala dokopy kvartet a začínala sa jej speváčka kariéra. Spolupracuje s hudobným skladateľom Víťazoslavom Kubičkom a s textármi ako: Z. Krížkovou, T. Janovicom a D. Hevierom.

omne3V roku 1998 vydala CD pod názvom Hotel Hazard, ktoré otextoval D. Hevier. Jana sa aktívne podielala na aranžmánoch piesní a taktiež je aj autorkou piesni. O rok neskôr v tej istej spolupráci uvádzala koncertný program pre deti - Neseďte si na ušiach.

Po návrate z Afriky postavila multimediálny projekt 10 dni v Afrike kde je taktiež spoluautorka piesne.

V posledných rokoch sa Jana Hubinská venuje fotografovaniu, režii dokumentárneho filmu a nezabúda ani na charitu.